Japon Yılan Balığı Larvası | Conger myriaster

19715
views

Fotoğrafta Conger myriaster (Japon yılan balığı) türüne ait transparan (=şeffaf) larva (leptocephalus = yılan balıklarının metamorfoz öncesi genç bireylerine verilen isim, kelime anlamı olarak “yassı baş” demektir, bu isim yılan balıklarının metamorfoz yani değişim geçirmeden önceki bireylere hiç benzemediği için bir yanlışlık sonrasında yeni bir tür olduğu düşünülerek verilmiştir, daha sonra aynı türler oldukları anlaşılsa da, yılan balığı larvasının ismi “leptocephalus” olarak kalmıştır.) görülmektedir. Bu düz ve transparan larva biçimi yılan balığı larvalarında ya da daha iyi bir deyişle “Elopomorpha” takımına dahil canlılarda görülmektedir. Teleostei (=Kemikli Balıklar) takımının en fazla çeşitlik gösteren bu grubuna dahil edilmiş toplam 24 takım, 24 aile, 156 cins ve 801 tür bulunmaktadır. “Leptocephalus” larva tipine sahip en bilinen canlılar arasında; müren balıkları, tarla yılan balıkları (Heterocongrinae alt ailesi), mığrı balığı ve tatlı su yılan balıkları sayılabilir.

seffaf-yilan-baligi-larvasi

Leptocephalus bireyleri, lateralden yassılaşmış vücutları içerisinde ihtiva ettikleri transparan maddeler ve bu maddeleri bir arada tutan ince bir kas tabakası ile sarılmıştır. Transparan özelliğinden ötürü kaslarda bulunan miyomerler dışarıdan rahatlıkla görülebilmektedir. Vücut organlarının oldukça ufak boyutlarda olduğu bu evrede, basit düz bir tüp yapısındaki mide ve bağırsak göze çarpmaktadır. Ayrıca ancak metamorfoz geçirdikten sonra oluşan kırmızı kan hücrelerinin henüz oluşmamış olmasının da etkisi ile, saydam ve şeffaf bir görünüme sahiptirler.

Fotoğraf: Mie Prefecture Fisheries Research Institute

Önceki İçerikEn Havalı Dalış Anı | Dubai
Sonraki İçerikBatan Gemi Titanik Kopyalanıyor | Titanik II
Belçika Katolik Leuven Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği ayrıca Erasmus dolayısı ile Salento Üniversitesi Deniz Bilimleri Yüksek Lisans Bölümün'de öğrencilik yapmış. Bilim'e, özellikle de Deniz Bilimlerine meraklı, akıcı Hollandaca ve İngilizce konuşabilen, geleceğin profesör adayı.
Paylaş