AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Camgöz | Galeorhinus galeus

4 min read

G. galeus - Camgöz

İsimlendirme : Camgöz (Köpekbalığı) (Türkçe), Tope shark (İngilizce), Requin-hâ (Fransızca), Акула суповая (=галеус) (Rusça), Cazón (İspanyolca)

Sinonimler : Squalus glaeus Linnaeus, 1758; Galeus canis Bonaparte, 1834; Galeus galeus Lozano Rey, 1928.

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Bilateria (Sub-Regnum) -> Deuterostomia (Infra-Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Gnathostomata (Infra-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Carcharhiniformes (Ordo) -> Triakidae Gray, 1851 (Familia) -> Galeorhinus Blainville, 1816 (Genus) -> Galeorhinus galeus (Linnaeus, 1758) (Species)

Morfolojik Özellikler

Burun nispeten uzun ve koniktir. Spirakulumlar oldukça iyi gelişmiştir. Her iki çenedeki dişler birbirleriyle aynı yapıda olup; anteriördeki ilk üç diş dik konumlu, diğer dişler geriye doğru kıvrıktır. Birinci dorsal yüzgeç geniş ve üçgen biçiminde olup, başlangıcı pektoral yüzgecin serbest kenarının hizasında yer alır. Anal yüzgeç ile ikinci dorsal yüzgeç yaklaşık aynı boyda ve karşılıklıdır. Kaudal yüzgecin üst lobundaki sub-terminal girinti oldukça büyüktür. Vücut dorsalde gri veya kahverengi, ventralde ise beyazdır. Genellikle boyları 80 – 120 cm arasında değişen bireyler yaygındır, ancak maksimum boy 200 cm’ye ulaşabilir (Branstetter, 1984b).

Biyolojik Özellikler

Galeorhinus galeus (Camgöz Köpekbalığı), kıyısal ve epipelajik bir türdür; çoğunlukla derinliği 20 – 470 m arasında değişen sularda dağılım gösterir. Besinlerini bentik balıklar ve kafadanbacaklılar oluşturur (Bass et al., 1975b). Ovovivipar bir türdür. Bir seferde ortalama boyları 35 cm civarında olan 25 – 45 kadar yavru dünyaya getirirler (Branstetter, 1984b). Hamilelik dönemi yaklaşık olarak bir yıldır. İlk eşeysel olgunluk boyları erkek bireyler için 120 – 170 cm, dişi bireyler için 130 – 185 cm civarındadır. Türkiye denizlerinde oldukça nadir rastlanan Galeorhinus galeus (Camgöz Köpekbalığı) ‘nın balıkçılığımız açısından herhangi bir ekonomik önemi bulunmamaktadır.

Dağılımı: Ege Denizi ve Akdeniz.

Sınıflandırma – Binomial Nomenclature
RegnumAnimaliaPhylumChordata
Sub-PhylumVertebrataClasisChondrichthyes
Sub-ClasisElasmobranchiiSup-OrdoEuselachii
OrdoCarcharhiniformesFamiliaTriakidae
GenusGaleorhinusSpeciesGaleorhinus galeus (Linnaeus, 1758)
Teknik Özellikler
Boy200 cm.BeslenmeKarnivor
Ağırlık44,7 kg.Derinlik0 – 1100 m
Sıcaklık5°C – 20,5°C.Oksijen2,7 – 6,3 ml/l.
Su TipiDenizDağılım70°K – 58°G, 111°D – 37°D
ÖnemiÇok AzYetiştiricilikYok

Resim Galerisi

Fotoğraflar: Jean-Christophe, Laurie Darcey, Jan Weigand, Francisco Marval Ugas, Salesjö.

Kaynaklar;
[1] Fishbase
[2] ITIS
[3] EOL
[4] Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

About Post Author

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.