AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Pamuk Balığı | Prionace glauca

4 min read

İsimlendirme : Pamuk Balığı (Türkçe), Blue shark (İngilizce), Peau bleue (Fransızca), Акула синяя (Rusça), Tiburón azul (İspanyolca)

Sinonimler : Squalus glaucus Linnaeus, 1758; Carcharhinus glaucus Dollfus, 1955.

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Carcharhiniformes (Ordo) -> Carcharhinidae Jordan & Evermann, 1896 (Familia) -> Prionace Cantor, 1849 (Genus) -> Prionace glauca (Linnaeus, 1758) (Species)

Morfolojik Özellikler

Vücut, familyanın diğer tüm türlerinden daha ince yapılı, burun oldukça uzun ve konik biçimlidir. Çenelerdeki dişlerin kenarları testere gibi tırtıklı olup; üst çenedeki dişler geriye doğru kıvrık ve üçgenimsi, alt çenedeki dişler ise ince yapılı ve dik konumludur. Solungaç yarıkları belirgin şekilde kısadır. Pektoral yüzgeçler ince, uzun ve posteriör kenarı konkav; uzunluğu, baş boyundan daha fazladır. Birinci dorsal yüzgecin ucu yuvarlak; birinci dorsal yüzgecin orta noktası, pektoral yüzgeç bitimine nazaran pelvik yüzgeçlere daha yakındır. Vücut dorsalde parlak mavi veya lacivert, ventralde ise beyazdır. Maksimum boy 383 cm’dir (Branstetter, 1984a), ancak genellikle boyları 180-300 cm arasında değişen bireylere rastlanılır (Bauchot, 1987).

Biyolojik Özellikler

Prionace glauca (Pamuk balığı), epipelajik bir tür olup, hem kıyısal hem de açık sularda dağılım gösterir. Vivipar üreme özelliği gösteren bu tür, familya içinde en yüksek yavrulama potansiyeline sahiptir. Bir seferde boyları 35-50 cm arasında değişen 80 kadar yavru (genellikle daha az) dünyaya getirebilir (Bass et al., 1973b). Küçük boylu köpekbalıkları, kemikli balıklar ve kafadan bacaklılar ile beslenirler. Denizlerimizde nadir rastlanan bu türün herhangi bir ekonomik önemi yoktur.

Dağılımı: Ege Denizi ve Akdeniz.

Sınıflandırma – Binomial Nomenclature
RegnumAnimaliaPhylumChordata
Sub-PhylumVertebrataClasisChondrichthyes
Sub-ClasisElasmobranchiiSup-OrdoEuselachii
OrdoCarcharhiniformesFamiliaCarcharhinidae
GenusPrionaceSpeciesPrionace glauca (Linnaeus, 1758)
Teknik Özellikler
Boy400 cm.BeslenmeKarnivor
Ağırlık205,9 kg.Derinlik1 – 1000 m
Sıcaklık7°C – 21°C.Oksijen0,7 – 7,2 ml/l.
Su TipiDenizDağılım66°K – 55°G, 180°B – 180°D
ÖnemiÇok AzYetiştiricilikYok

Resim Galerisi

Fotoğraflar: Vincent Pommeyrol, Shane Gross, Justin Hart, Terry Goss, Nicola Cocconi.
Kaynaklar;
[1] Fishbase
[2] ITIS
[3] EOL
[4] Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

About Post Author

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.