Pigme Denizatı | Hippocampus bargibanti

4004
views

Pigme denizatı (Hippocampus bargibanti), Batı Büyük Okyanus bölgesinde (Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları) yaşamaktadır. Dünya’da bilinen en küçük denizatlarından biridir. Bulundukları çevreye ayak uydurabilmek amacıyla bukalemunlara benzer şekilde renk değiştirebilirler. Bu sayede predatör (avcı) türlerden korunmaya çalışırlar ayrıca zaman zaman avlarını tuzağa düşürmek amacıyla da kullanmaktadırlar.

Dünya’da bilinen 47 denizatı türü bulunmaktadır ve bunların yaklaşık olarak 14 tanesi son 10 yıl içerisinde keşfedilmiştir. Renk ve şekil değiştirebilme özelliklerinden ötürü, fark edilmeleri ya da karıştırılmamaları oldukça zordur. Bu nedenden ötürü eskiden bilim adamları Dünya üzerinde yaklaşık 200 kadar denizatı türü olduğuna inanmaktaydı ancak gelişen teknolojiler ışığında, genetik araştırmalarda alınan mesafeler artık daha iyi bir tür tayini yapılabilmesine imkan verdiğinden bu sayı zamanla düşmüştür.

Fotoğraf: Sam Taylor
EOL girdisi: Hippocampus bargibanti

Önceki İçerikHu hu! Orada Kimse Var Mı?
Sonraki İçerikDeniz Tavşanı Tek Kullanımlık Penis ile Şaşırttı
Belçika Katolik Leuven Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği ayrıca Erasmus dolayısı ile Salento Üniversitesi Deniz Bilimleri Yüksek Lisans Bölümün'de öğrencilik yapmış. Bilim'e, özellikle de Deniz Bilimlerine meraklı, akıcı Hollandaca ve İngilizce konuşabilen, geleceğin profesör adayı.
Paylaş