AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Kedi Balığı | Scyliorhinus stellaris

3 min read

Kedi Balığı - Scyliorhinus stellaris

İsimlendirme : Kedi Balığı (Türkçe), Nursehound (İngilizce), Grande roussette (Fransızca), Alitán (İspanyolca), кошачья акула (Rusça), 斑点猫鲨 (Çince)

Sinonimler : Squalus stellaris Linnaeus, 1758; Scyllium catulus Müller & Henle, 1814; Catulus stellaris Garman, 1913

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Carcharhiniformes (Ordo) -> Scyliorhinidae Gill, 1862 (Familia) -> Scyliorhinus Blainville, 1816 (Genus) -> Scyliorhinus stellaris (Linnaeus, 1758) (Species)

Morfolojik Özellikler

Kedi Balığı vücudu uzun ve baş üstten basıktır. Burnun uzunluğu, genişliğinden daha azdır. Burun delikleri ağızla birleşmemiştir. Nasal kapaklar birbirlerinden belirgin şekilde ayrılmıştır ve üst çeneye kadar uzanmaz. Her iki dorsal yüzgeç oldukça küçüktür. İkinci dorsal yüzgeçin başlangıcı, anal yüzgeçin arka kenarı hizasında yer alır. Vücut dorsalde kum rengi veya grimsidir; vücutta dağınık şekilde bulunan koyu renkli beneklerin boyutu, gözbebeğinin büyüklüğünden fazladır. Maksimum vücut boyu 150 cm’ye ulaşmakla beraber genellikle 130 cm’den büyük bireylere nadir rastlanır.

Biyolojik Özellikler

Scyliorhinus stellaris (Kedi Balığı), derinliği 150 m’yi geçmeyen sığ suların taşlık, kayalık ve korallijenli zeminlerde bentik olarak yaşar. Genellikle zeminde yaşayan omurgasızlar (yumuşakçalar ve krustaseler) ve balıklar ile beslenirler. Ovipar bir türdür. Dişiler 79 cm ve erkekler 77 cm total boyda eşeysel olgunluğa ulaşırlar. Yumurtalar bir kapsül içerisinde sığ sulardaki çeşitli zeminlerde tutturulurlar. Kapsül boyu 10-13 cm kadardır. S. canicula türüne göre daha az rastlanan S. stellaris‘in, balıkçılık açısından ekonomik bir önemi yoktur.

Dağılımı: Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz.

Teknik Özellikler
Boy170 cm.BeslenmeKarnivor
Ağırlık10,8 kg.Derinlik1 – 400 m
Sıcaklık8 – 19 °C.Oksijen1,6 – 6,2 ml/l.
Su TipiDenizDağılım64°K – 12°K, 18°B – 36°D
Ekonomik ÖnemiDüşükYetiştiricilikYok

Resim Galerisi

Kaynaklar;
[1] Fishbase
[2] ITIS
[3] EOL
[4] Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.