Dettifoss Şelalesi | İzlanda

yazan M.Doğan Özdemir
Yayınlanma: Son Güncelleme 0 yorum 299 okuma 1 dakika

Fotoğrafın sol tarafında hemen şelalenin kenarında ayakta duran adama dikkat edersek, adamın muhtemel ebatlarından yola çıkarak şelalenin ne kadar büyük olduğunu tahmin edebiliriz. Son dönem popüler filmi “Prometheus”‘da da gösterilmesinin üzerine iyice popülerleşen Dettifoss Şelalesi 100 metre genişlik ve 45 metre yükseklik ile Jokulsargljufur vadisine akan Jökulsá á Fjöllum nehrinin saniyede ortalama 193 m3 (metreküp) akıntıyla Avrupa’nın hacim bakımından en büyük şelalesidir. Kaynağını Vatnajökull buzullarının oluşturduğu nehir ve şelalenin olduğu bölge ayrıca Vatnajökull ulusal parkı olarak da bilinmektedir.

Fotoğraf: Tim Bekaert

Okumaya Devam Et

Bir Türk'ün Gözünden Sucul Dünya..!

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini (çerez) kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla İncele

UPCOMING EVENT

INTERNATIONAL SYMPOSIUM ON FISHERIES AND AQUATIC SCIENCES

The 2nd edition of the symposium (SOFAS 2023) will take place in the newly built National Fisheries Gene Bank, situated in Central Fisheries Research Institute, Trabzon, Türkiye on 24-26 October 2023.

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.