AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Kedi Balığı | Scyliorhinus canicula

3 min read

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Carcharhiniformes (Ordo) -> Scyliorhinidae Gill, 1862 (Familia) -> Scyliorhinus Blainville, 1816 (Genus) -> Scyliorhinus canicula (Linnaeus, 1758) (Species)

Sinonimler : Squalus canicula Linnaeus, 1758; Scyllium canicula Cuvier, 1817; Scyliorhinus caniculus Bigelow ve Schroeder, 1948

İsimlendirme : Kedi Balığı (Türkçe), Small-spotted catshark (İngilizce), Petite roussette (Fransızca), Pintarroja (İspanyolca), Акула кошачья мелкопятнистая (Rusça), 小点猫鲨 (Çince), ةريغص ةعَّقَبُم ءاَّرغ (Arapça)

Morfolojik Özellikler

Vücut uzun ve baş üstten basıktır. Burnun uzunluğu genişliğinden daha azdır. Burun delikleri kanallar vasıtasıyla ağızla birleşmiştir; bu kanalların üst çenenin önüne kadar uzanan geniş deri parçalarıyla (nasal kapak) örtülmüştür. Her iki dorsal yüzgeçte oldukça küçüktür. İkinci dorsal yüzgecin başlangıcı, anal yüzgecin arka kenarı hizasındadır. Vücut açık kahverengi renkte olup pek çok sayıda açık ve koyu esmer beneklerle kaplıdır. Bu benekler çoğunlukla gözbebeği kadar veya daha küçüktür. Ventralde benekler bulunmaz. Maksimum vücut boyu 80 cm’dir.

Biyolojik Özellikler

S. canicula, bentik bir tür olup, çok sığ sulardan 400 m derinliğe kadar olan kumlu ve çamurlu zeminlerde dağılım gösterir. Bentik omurgasızlar (yumuşakçalar ve krustaseler) ve balıklar ile beslenir. Ovipar bir türdür; üreme tüm yıl boyunca gerçekleşebilir. İlk eşeysel olgunluk boyları 35-45 cm civarındadır. Oldukça büyük olan yumurtalar dört köşeli kalın bir kapsül içinde, genellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde kıyılara yakın sularda çeşitli zeminlere tutturulurlar. Özellikle kuzey Ege denizinde trol ağlarıyla bol miktarda yakalanan bu türün Türkiye balıkçılığı açısından önemi yoktur.

Dağılımı: 64°K – 14°K, 19°B – 36°D.

Kaynak: Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.