AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Dikburun Karkaryas | Lamna nasus

3 min read

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Lamniformes (Ordo) -> Lamnidae Müller & Henle, 1838 (Familia) -> Lamna Cuvier, 1817 (Genus) -> Lamna nasus (Bonnaterre, 1788) (Species)

Sinonimler : Squalus nasus Bonnaterre, 1788; Lamna cornubica (Gmelin, 1789).

İsimlendirme : Dikburun Karkaryas (Türkçe), Porbeagle (İngilizce), Requin-taupe commun (Fransızca), Marrajo sardinero (İspanyolca), Акула сельдевая (=акула атлантическая) (Rusça), ب ،ءايل ، فصق (Arapça), 鼠鲨 (Çince)

Morfolojik Özellikler

Vücut fusiform şeklinde; vücut yüksekliği familyanın diğer 2 türünden daha fazladır. Burun kısa ve koniktir. Hem alt, hem de üst çenede 14 adet diş bulunur. Diş kaidesinin yanlarında küçük dişçikler mevcuttur (lateral bazal dişçik). Kuyruk sapındaki ana karinanın hemen altında daha az belirgin ikinci bir karina daha bulunur, bu özelliği ile familyanın diğer türlerinden kolaylıkla ayırtedilir. Vücut rengi dorsalde lacivert veya mavimsi gri, ventralde ise kirli beyaz veya krem renktedir; pektoral yüzgeçlerin dış kenarlarında koyu, anal yüzgeçte ise beyaz veya koyu esmer bir renklenme gözlenir. Maksimum vücut boyu 370 cm civarındadır.

Biyolojik Özellikler

L. nasus, genellikle derinliği 200-700 m arasında değişen açık ve derin sularda dağılım gösterir, ancak nadiren kıyısal sulara da girdiği bilinmektedir. Tehlikeli olabilen bir türdür. Üremeleri sonbahar ve yaz mevsiminde gerçekleşir. Yeni doğan yavruların boyu 70-75 cm civarındadır. Esas olarak pelajik ve bentik balıklar ile beslenirler. 1998 yılında Akdeniz’de koruma altına alınmıştır (Bern Sözleşmesi, Ek – III). Nadir rastlanılan bu türün ekonomik önemi bulunmamaktadır.

Dağılımı: 76°K – 59°G, 180°B – 180°D.

Kaynak: Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.