AKUATÜRK

Bir Türkün Gözünden Sucul Dünya!

Canavar Köpekbalığı | Carcharodon carcharias

3 min read

Canavar Köpekbalığı

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Lamniformes (Ordo) -> Lamnidae Müller & Henle, 1838 (Familia) -> Carcharodon Müller & Henle, 1838 (Genus) -> Carcharodon carcharias (Linnaeus, 1758) (Species)

Sinonimler : Squalus carcharias Linnaeus, 1758, Carcharias lamia Rafinesque, 1810, Carcharias rondeletti Bory de St. Vincent, 1829

İsimlendirme : Büyük Beyaz Köpekbalığı (Türkçe), Canavar Köpekbalığı (Türkçe), Great white shark (İngilizce), Grand requin blanc (Fransızca), Jaquetón blanco (İspanyolca), Wahsh (Arapça), 噬人鲨 (Çince)

Morfolojik Özellikler

Vücut fusifor şeklindedir; burun kısa, konik ve üstten basıktır. Ağız büyük ve çeneler kuvvetlidir; çenelerde yer alan dişler üçgen yapılı ve kenarları testere biçimindedir. Üst çenede 26, alt çenesinde 24 kadar iri boylu diş bulunur. Vücut rengi dorsalde kurşuni kahverengi veya koyu mavi, ventralde ise kirli beyazdır. Pektoral yüzgeçler üzerinde genellikle siyah bir benek bulunur. Vücut boyu 800 cm’ye ulaşabilir; genellikle boyları 300-600 cm arasında değişen bireyler yaygındır.

Biyolojik Özellikler

Sığ kıyılardan, 1300 m derinliğe kadar dağılım gösterebilirler. Çok saldırgan, tehlikeli ve predatör bir türdür. Balık, kaplumbağa, foklar, deniz kuşları ve kafadanbacaklılar ile beslenirler. Ovovivipar olan bu tür, bir seferde boyları 90-140 cm arasında değişen 2-11 adet yavru dünyaya getirir. İlk eşeysel olgunluk boyu 400 cm civarındadır. C. carcharias, nesli tehdit altında olan balık türleri listesine eklenmiştir. Nispeten nadir rastlanılan bu türün büyük boyda yakalananları, zaman zaman balıkhanelerde satılmaktadır.

Dağılımı: Akdeniz, Ege Denizi ve Marmara Denizi.

Sınıflandırma – Binomial Nomenclature
RegnumAnimaliaPhylumChordata
Sub-PhylumVertebrataClasisChondrichthyes
Sub-ClasisElasmobranchiiSup-OrdoEuselachii
OrdoLamniformesFamiliaLamnidae
GenusCarcharodonSpeciesCarcharodon carcharias (Linnaeus, 1758)
Teknik Özellikler
Boy594 cm.BeslenmeKarnivor
Ağırlık3.230 kg.Derinlik0 – 1280 m.
Sıcaklık11,4°C – 19,8°C.Oksijen4,9 – 6,2 ml/l.
Su TipiDeniz, AcısuDağılım66°K – 58°G, 180°B – 180°D
ÖnemiDüşükYetiştiricilikYok

Resim Galerisi

Kaynak:
[1] Fishbase
[2] ITIS
[3] EOL
[4] Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Bunları Görmemiş Olabilirsin

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.