Hexanchus griseus

Boz Camgöz | Hexanchus griseus

yazan M.Doğan Özdemir
Yayınlanma: Son Güncelleme 0 yorum 120 okuma 2 dakika

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Hexanchiformes Compagno, 1973 (Ordo) -> Hexanchidae Gray, 1851 (Familia) -> Hexanchus Rafinesque, 1810 (Genus) -> Hexanchus griseus (Bonnaterre, 1788)(Species)

Sinonimler : Squalus griseus Bonnaterre, 1788, Notidanus griseus (Bonnatarre, 1788), Hexanchus vitulus Springer & Waller, 1969

İsimlendirme : Boz Camgöz (Türkçe), Bluntnose sixgill shark (İngilizce), Requin griset (Fransızca), Cañabota gris (İspanyolca), Qarsh (Arapça), 灰六鳃鲛 (Çince)

Morfolojik Özellikler

Vücut uzun ve torpil şeklinde (genç bireylerde) veya küt yapılıdır (ergin bireylerde). Baş bölgesi oldukça geniş ve basık, burun kısa ve küttür. Alt çenedeki dişler testere biçimindedir; diş formülü alt çene için 6-1-6, üst çene için 9-9 veya 10-10 şeklindedir. Pektoral yüzgeçler çok iyi gelişmiştir ve posteriör kenarı düzdür. 6 adet olan solungaç yarıkları vücudun ventraline kadar uzanır. Vücut dorsalde kahverengi veya gri, karın kısmında ise açık renktedir. Maksimum vücut boyu 500 cm civarındadır, ancak genellikle boyları 200 – 400 cm arasında değişen bireylere rastlanılır. Maksimum ağırlık 590 kg olarak rapor edilmiştir.

Biyolojik Özellikler

H. griseus, bentopelajik bir tür olup ılıman ve tropikal denizlerde yaygın olarak bulunur. Derinliği 70 – 2000 m arasında değişen denizlerin dibe yakın kısımlarında dağılım gösterirler. Sığ kıyısal sularda nadiren rastlanılırlar. Ovovivipardırlar; bir seferde doğan yavru sayısı 22 – 108 arasında değişir ve yeni doğan yavrular 60 – 70 cm civarındadır. İlk eşeysel olgunluk boyu 350 cm civarındadır. Predatör bir tür olup, deniz memelileri, balıklar, krustaseler ve kafadanbacaklılar ile beslenir. Trol ve gırgır ağlarıyla yakalanan bu tür, zaman zaman balıkhanelerde satılmaktadır.

Dağılımı: 65°K – 48°G, 180°B – 180°D.

Kaynak: Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Okumaya Devam Et

Bir Türk'ün Gözünden Sucul Dünya..!

Bu web sitesi, deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgilerini (çerez) kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Onayla İncele

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen web sitemiz için tarayıcılarınızdan AdBlocker uzantınızı devre dışı bırakarak bize destek olun.