Büyük Camgöz | Carcharhinus plumbeus

6611
views

İsimlendirme : Büyük Camgöz (Türkçe), Kum Köpekbalığı (Türkçe), Sandbar shark (İngilizce), Requin gris (Fransızca), Tiburón trozo (İspanyolca)

Sinonimler : Squalus plumbeus Nardo, 1827; Carcharias milberti Müller & Henle, 1841; Carcharhinus bleekeri Wheeler, 1953.

Sınıflandırma : Animalia (Regnum) -> Chordata (Phylum) -> Vertebrata (Sub-Phylum) -> Chondrichthyes (Clasis) -> Elasmobranchii (Sub-Clasis) -> Euselachii (Sup-Ordo) -> Carcharhiniformes (Ordo) -> Carcharhinidae Jordan & Evermann, 1896 (Familia) -> Carcharhinus Blainville, 1816 (Genus) -> Carcharhinus plumbeus (Nardo, 1827) (Species)

Morfolojik Özellikler

Burun kısa ve ucu yuvarlak; burun uzunluğu ağız genişliğinden daha kısadır. Dorsal yüzgeçler arasında (inter-dorsal) belirgin bir tepe bulunmasıyla denizlerimizde yaşayan familyanın diğer türlerinden kolaylıkla ayırt edilir. Çenelerdeki dişlerin kenarları testere şeklindedir. Üst çenedeki dişler oldukça geniş ve üçgenimsi, alt çenedeki dişler ise oldukça ince yapıdadır. Pektoral yüzgeçler ve birinci dorsal yüzgeç oldukça uzundur. Vücut dorsalde gri veya bronz, ventralde ise beyaz renktedir. Maksimum vücut boyu 300 cm’dir (Bauchot, 1987), ancak 220 cm’yi geçen bireylere oldukça nadir rastlanılır (Branstetter, 1984)

Biyolojik Özellikler

Carcharhinus plumbeus (Büyük Camgöz veya Kum Köpekbalığı), pelajik bir tür olup kıyısal suların kumlu ve çamurlu zeminlerinde dağılım gösterir. Esas besinlerini balıklar, yumuşakçalar ve bentik krustaseler oluşturur (Branstetter, 1984). Vivipar bir türdür. Her iki veya üç yılda bir, boyları 50-60 cm kadar olan 6-14 yavru dünyaya getirir. İlk eşeysel olgunluk boyu 180 cm civarındadır. Türkiye balıkçılığı açısından ekonomik bir önemi bulunmaz. Boncuk Koyun’da (Marmaris) bulunan Carcharhinus plumbeus populasyonu, Akdeniz’deki ilgi odaklarından birini oluşturmaktadır.

Dağılımı: Ege Denizi ve Akdeniz.

Sınıflandırma – Binomial Nomenclature
Regnum Animalia Phylum Chordata
Sub-Phylum Vertebrata Clasis Chondrichthyes
Sub-Clasis Elasmobranchii Sup-Ordo Euselachii
Ordo Carcharhiniformes Familia Carcharhinidae
Genus Carcharhinus Species C. plumbeus (Nardo, 1827)
Teknik Özellikler
Boy 250 cm. Beslenme Karnivor
Ağırlık 117,9 kg. Derinlik 1 – 280 m
Sıcaklık 2,77 – 26,9 °C. Oksijen 2,1 – 6,3 ml/l.
Su Tipi Deniz ve Acı Su Dağılım 45°K – 38°G, 164°B – 170°D
Önemi Orta Yetiştiricilik Yok

Resim Galerisi

Fotoğraflar: Heather Paul, Brian Gratwicke, Mattie Shoes, DixieDolphin, Arktourus
Kaynaklar;
[1] Fishbase
[2] ITIS
[3] EOL
[4] Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Ders Kitabı Yayınları 72/34

Önceki İçerikSorumlu Amatör Balıkçı ve Balıkçılık | Kitap | PDF
Sonraki İçerikPamuk Balığı | Prionace glauca
Belçika Katolik Leuven Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği ayrıca Erasmus dolayısı ile Salento Üniversitesi Deniz Bilimleri Yüksek Lisans Bölümün'de öğrencilik yapmış. Bilim'e, özellikle de Deniz Bilimlerine meraklı, akıcı Hollandaca ve İngilizce konuşabilen, geleceğin profesör adayı.
Paylaş