Yarasa Deniz Yıldızı | Patiria (Asterina) pectinifera

5518
views
Alexander Semenov

Yukarıda ki fotoğrafta görülen tür bir yarasa yıldızı türü olan Patiria pectinifera dır. Daha önceleri Asterina pectinifera olarak isimlendirilmiş ancak yapısı incelendikten sonra atanan cins isminin doğru olmadığı fark edilip, Patiria cins ismi ile değiştirilmiştir. Beşgen şekilli deniz yıldızlarından olan yarasa yıldızı, genellikle littoral bölgelerin kumluk ya da taşlı çakıllı kıyı sularında bulunmaktadır. Oldukça kısa ve kalın ve uçları sivrileşmiş 5 kol bulunur. Dorsal (üst) yüzeyi hafif bombeli olmasına karşın abdominal (alt) yüzeyi ise düzdür. Dorsal yüzey üzerinde mavi tonları hakimdir. Turuncu ve sarı tonlarında oldukça fazla benek bulunur. Abdominal yüzeyde ise turuncu, sarı tonları hakimdir. Astropikal (tropikal iklime yakın iklim özellileri gösteren) bölgelerde, 40 metreye kadar olan derinliklerde yaşar. Besinlerini mollusklar (yumuşakçalar) oluşturur. Ağustos ile Eylül ayları arası üreme dönemi olarak nitelendirilebilir. Genç bireyler (larvalar) plankton ile beslenir. Dağılımının Pasifik okyanusu ile sınırlı kaldığı düşünülmektedir.

Patiria-Asterina-pectinifera

Yukarıdaki fotoğrafta Yarasa yıldızı Patiria pectinifera nın, üst yüzeyindeki bombeli yapı ve mavi yoğunlukta sarı turuncu alacalı tonlamalar ile beraber alt yüzeyindeki sarı turuncu renk net bir şekilde görülmektedir.

Fotoğrafların sahibi Alexander Semenov’un flickr hesabına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada gösterilen yarasa yıldızına ait iki fotoğraf da Büyük Okyanusun (Pasifik) bir uzuntası olan Japon Denizinde çekilmiştir.

Önceki İçerikBanggai Kardinal Balığı | Pterapogon kauderni
Sonraki İçerikMavi Düğme Polipi | Porpita porpita
Belçika Katolik Leuven Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği ayrıca Erasmus dolayısı ile Salento Üniversitesi Deniz Bilimleri Yüksek Lisans Bölümün'de öğrencilik yapmış. Bilim'e, özellikle de Deniz Bilimlerine meraklı, akıcı Hollandaca ve İngilizce konuşabilen, geleceğin profesör adayı.
Paylaş