Batık Gemi | Gen. Hoyt S. Vandenberg | Florida

7815
views
Andreas Franke

General Hoyt S. Vandenberg gemi enkazı bir çok dalma noktası ile turistlere ve amatör dalgıçlara iyi bir tecrübe imkanı sunmaktadır. Günümüzde bir resif alanı haline gelmiştir ve bir çok canlı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Toplam derinliğin 40 metre civarında olduğu bölgede, dalgıçlar tarafından ilgiyle gözlemlenen gemi kısımları yüzeyden 10-15 metre derinde bulunmaktadır. Gemi tarihi açıdan da önemlidir. 1943 ile 1983 yılları arasında aktif olarak Amerikan Hava Kuvvetleri ve Denizcilik Komutanlığı tarafından kullanılmış, hatta bir zaman antenlerle donatılmış ve bir füze, roket atar ve takipçi haline getirilmiştir. 1998 yılında “Virus” isimli filmde de Rus Donanma Gemisi olarak kullanılmıştır. Bunun ardından 27 Mayıs 2009 tarihinde batırılmıştır. Geminin batırılması için hazırlıklar ve bazı parçaların gemiden çıkarılması 8,6 milyon dolara mal olmuştur. Geminin dalgıç aktiviteleri ve diğer aktivitelerden elde ettiği gelir yaklaşık olarak yıllık 8 milyon dolardır. Ayrıca bir yapay resif şeklini aldığı için çevrecilerin de takdiri kazanılmıştır.

general_vandenberg_usafs

Florida, Key West açıklarında dalgıç ve fotoğrafçı Andreas Franke’nin sürrealist çalışmasıdır. Çekilen fotoğraflar batık gemi üzerine monte edilmiştir, böylece sanatseverler bölgeye dalış yaparak galeriyi gerçek ortamında ziyaret edebilmektedir. Çalışma muhtemelen türünün ilk örneğidir. Galeri ve videoya aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz.

The Vandenberg: Life Below the Surface

Galeri: Andreas Franke

Önceki İçerikTurnip Rock | Huron Gölü | Michigan
Sonraki İçerikDeniz Kestanesi | Coelopleurus exquisitus
Belçika Katolik Leuven Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği ve Ege Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği ayrıca Erasmus dolayısı ile Salento Üniversitesi Deniz Bilimleri Yüksek Lisans Bölümün'de öğrencilik yapmış. Bilim'e, özellikle de Deniz Bilimlerine meraklı, akıcı Hollandaca ve İngilizce konuşabilen, geleceğin profesör adayı.
Paylaş