31 Ekim 2020

Akuatürk

Bir Türk'ün Gözünden Sucul Dünya!

Okyanuslar ve Denizler | Fiziksel Oşinografi

3 min read

Bilindiği gibi okyanuslar ve denizler dünyanın büyük bir kısmını kaplamaktadır. Bu nedenle okyanuslar ve denizler hakkında sürekli farklı fikirler ortaya çıkmıştır. Uzunca bir zaman yeryüzünde 5 okyanusun (Atlantik, Pasifik, Hint, Arktik ve Antarktik) varlığı kabul edilmiştir. Ancak Atlantik, Pasifik ve Hint Okyanuslarını, Antarktik okyanusundan ayıran bir sınır bulunmadığından artık günümüzde okyanuslar 4 (Atlantik Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Hint Okyanusu ve Arktik Okyanus) olarak kabul edilmektedir. Bu yazımızdan Okyanuslar ve Denizler, derinlik, alan ve hacim ölçüleri ile birlikte incelenmiştir;

Okyanuslar ve Denizler

OkyanuslarAlan (106 km2)Hacim (106 km3)Ortalama Derinlik (m)
Pasifik Okyanusu181.033714.4103940
Atlantik Okyanusu94.314337.2103575
Hint Okyanusu74.118284.6083840
Arktik Okyanusu12.25713.7021117

Pasifik Okyanusu

Dört okyanusun en genişi olan Pasifik Okyanusu, doğusunda Amerika, kuzeyinde ise Bering Denizi (Arktik Okyanusuna sınır) ile sınırlanırken, batısında Malaya Takımadaları ve Avustralya’nın kuzeyinde kalan Torre Boğazı (Hint Okyanusuna sınır) ile sınırları son şeklini almıştır. En derin bölgeleri Marianna (10.980 m), Filipinler (10.540 m) ve Kuril adalarıdır (10.374 m). Pasifik Okyanusu 17 deniz ile temsil edilir.

Pasifik DenizleriAlan (109 m2)Hacim (1012 m3)Ortalama Derinlik (m)
Mercan Denizi4.79111.4702.394
Güney Çin Denizi3.6853.9071.060
Berring Denizi2.3043.6831.598
Okhotsk Denizi1.5901.365859
Alaska Körfezi1.3273.2262.431
Arafura Denizi1.037204197
Japon Denizi9781.7131.752
Doğu Çin Denizi752263349
Timor Denizi615250406
Selebes Denizi4721.5533.291
Java Denizi4332046
Sulu Deniz4204781.139
Sarı Deniz4171740
Moluk Denizi3075781.880
Seram Denizi1872271.209
Kaliforniya Körfezi177145818
Bali Denizi11949411

Atlantik Okyanusu

Diğer okyanuslara göre sınırları oldukça bariz olup, batıda Amerika, doğuda ise Avrupa ve Afrika kıtaları ile sınırlandırılmıştır. Kuzeyinde Arktik Okyanusu, Güneyinde ise Güney Amerika ile Antarktik arasındaki Drake geçidi ile Pasifik Okyanusu ile sınırları belirginleşmiştir. En derin yeri 9280 m ile Porto Rico çukurudur. Atlantik Okyanusu, içerisinde tam 34 deniz barındırmaktadır.

Atlantik DenizleriAlan (109 m2)Hacim (1012 m3)Ortalama Derinlik (m)
Karayip Denizi2.7546.8602.491
Akdeniz2.5163.7581.494
Meksika Körfezi1.5432.3321.512
Gine Körfezi1.5334.5922.996
Hudson Körfezi1.232158128
Kuzey Denizi6005591
Karadeniz4615371166
Baltık Denizi3863386

Hint Okyanusu

Atlantik ve Pasifik Okyanusları ile sınırları çok uzundur. Kuzeyinde Arabistan ve Hindistan kıyıları bulunur. Hint Okyanusu 5 deniz ile temsil edilir.

Hint DenizleriAlan (109 m2)Hacim (1012 m3)Ortalama Derinlik (m)
Umman Denizi3.86310.5612.731
Bengal Denizi2.1725.6162.586
Andaman Denizi6206601.096
Kızıl Deniz450251558
İran Körfezi2411040

Arktik Okyanusu

Sınırları karalardan oluşan, kıtalar arasında kalmış denilebilecek bir okyanustur. Asya, Avrupa, Grönland ve Kuzey Amerika (Alaska-Kanada) arasındadır. Arktik Okyanusu 10 deniz ile temsil edilir.

Arktik DenizleriAlan (109 m2)Hacim (1012 m3)Ortalama Derinlik (m)
Barent Denizi1.405322229
Norveç Denizi1.3832.4081.742
Grönland Denizi1.2051.7401.444
Doğu Sibirya9015358
Karadeniz883104118
Baffin689593861
Laptev Denizi650338519
Beaufort Denizi4764781004
Beyaz Deniz90889

Okyanuslar ve Denizler Genel Görünüm